W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi połączenia ogólnokrajowego referendum z wyborami do Sejmu i Senatu RP zarządzonymi na 15 października tego roku pragnę przedstawić Państwu informacje nt. nurtujących Państwa pytań. Podstawową kwestią jest to, że referendum przeprowadzane będzie przez te same komisje, co wybory do parlamentu. Może to być nieco mylące ale w praktyce to rozwiązanie zapewnia sprawne przeprowadzenie aktu głosowania. 

   Najczęściej zadawanym pytaniem jest pytanie, czy udział w referendum jest obowiązkowy. Otóż nie, nie jest obowiązkowe. Zgodnie z Konstytucją RP to nasze prawo a nie obowiązek.

   W dniu 15 października osoby, które chcą wziąć udział w referendum od godziny 7.00 do 21.00 zapraszamy do najbliższej Obwodowej Komisji Wyborczej. Wykaz komisji można znaleźć na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej oraz na naszej stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Nowogardzie oraz na obwieszczeniach Burmistrza Nowogardu umieszczonych w miejscach wyznaczonych na plakatowanie materiałów referendalnych i wyborczych.

   W lokalu komisji należy okazać dokument potwierdzający naszą tożsamość. W praktyce najlepiej wziąć dowód osobisty lub paszport ale uznany będzie również dokument prawa jazdy a nawet potwierdzenie tożsamości poprzez aplikację mobywatel.
Następnie członek komisji poprosi o złożenie podpisu w spisie wyborców.
Komisja  wyda urzędową kartę do głosowania w referendum, gdzie poprzez postawienie znaku x dokonujemy wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.
Kartę wrzucamy do tej samej urny, co kartę do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu.

   A co w przypadku, gdy obywatel nie chce wziąć udziału w referendum? Ma takie prawo. W tej sytuacji należy przed złożeniem podpisu w spisie wyborców uprzedzić komisję, że nie pobiera się karty do głosowania w referendum. Przypomnę, że wydanie wszystkich kart do głosowania jest obowiązkiem komisji, stąd o naszej decyzji co do udziału w referendum, czy w którymkolwiek z głosowań do Sejmu czy Senatu obowiązani jesteśmy poinformować na wstępie naszego spotkania z członkiem komisji. Odmowa odebrania którejkolwiek karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu lub w referendum ogólnokrajowym będzie odnotowana w spisie wyborców - w rubryce „uwagi”. Adnotacji takiej musi dokonać członek obwodowej komisji wyborczej, wyborca sam nie może dokonać takiego wpisu.

   Jeśli wyborca pobrał karty do głosowania i odszedł od stołu komisji, a potem np. zmieni zdanie i stwierdzi, że nie chce brać udziału w którymś głosowaniu, to może ją oddać komisji z powrotem a komisja ten fakt odnotuje w rubryce uwagi. Również jeżeli wyborca np. już po oddaniu głosu w wyborach do parlamentu zmieni zdanie i zdecyduje, że chce oddać głos w referendum to do zamknięcia lokalu wyborczego ma prawo wrócić do komisji i wziąć w nim udział.

Paweł Juras
Sekretarz Gminy Nowogard