becikowePonieważ w sprawie zasad udzielania osobom zamieszkałym na terenie Gminy Nowogard jednorazowej pomocy z tytułu urodzenia się im dziecka, czyli w sprawie tzw. „Nowogardzkiego becikowego” padało wiele pytań, dlatego postanowiliśmy udzielić odpowiedzi publicznej w poniższej formie, aby ta informacja mogła dotrzeć do jak największej liczby osób.

Pyt. 1. Kto będzie mógł skorzystać z „Nowogardzkiego becikowego”?

„Nowogardzkie becikowe” skierowane jest do wszystkich nowonarodzonych dzieci, których rodzice zamieszkują na terenie Gminy Nowogard.

Pyt. 2. W jakiej formie będzie wypłacane „Nowogardzkie becikowe”?

Rodzic zainteresowany będzie musiała dostarczyć do OPS rachunek ze sklepu za zakup rzeczy związanych z narodzeniem się dziecka takich jak np.: fotelik samochodowy, wózek dziecięcym i akcesoria do wózka, karuzela nad łóżeczko, mata edukacyjna, kosz na zużyte pieluchy, proszek lub płyn do prania dziecięcych ubranek, termometr medyczny, pieluchy jednorazowe, pieluchy tetrowe, flanelowe, bambusowe, przewijak, gaziki i sól fizjologiczna, gruszka lub aspirator do nosa, maść na odparzenia, spirytus lub preparat na bazie octenidyny, nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi krawędziami, szczotka do włosów, wanienka, termometr do kąpieli, mydło lub żel do kąpieli dla noworodków, myjka, oliwka lub balsam do ciała, ręczniki i okrycia kąpielowe, kaftaniki, skarpetki, swetry lub bluzy, czapka, kombinezon, ciepłe rękawiczki, laktator, butelki do karmienia oraz pojemniki na pokarm, wkładki laktacyjne, smoczki do butelek, szczotka do czyszczenia butelek, podgrzewacz do butelek, łóżeczko, materac, śpiworek, kocyk, rożek dla niemowląt, smoczek-uspokajacz, niania elektroniczna, chusta, nosidełko itd. 

Podstawą otrzymania wypłaty pomocy w ramach „Nowogardzkiego becikowego” jest dostarczenie rachunku ze sklepu. Pragnieniem bowiem burmistrza jest to, aby przyznana pomoc wykorzystana została w 100% na dzieci.

Pyt. 3. Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby otrzymać „Nowogardzkie becikowe”?

- warunek najważniejszy - przynajmniej jeden z rodziców musi zamieszkiwać na terenie Gminy Nowogard od co najmniej 12 miesięcy przed urodzeniem się dziecka i w dniu złożenia wniosku o świadczenie;

- wniosek trzeba złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej nie wcześniej niż od dnia urodzenia się dziecka, w nieprzekraczalnym terminie do 3 miesięcy od
urodzenia się dziecka. Wniosek złożony po terminie pozostanie bez rozpoznania;

- rodzice zaś bądź opiekunowie dzieci urodzonych w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia wejścia w życie uchwały Rady Miejskiej w Nowogardzie odnośnie „Nowogardzkiego becikowego”, zobowiązani są złożyć wspomniany wyżej wniosek nie później niż w terminie do 3 miesięcy od dnia wejścia w życie wspomnianej uchwały. Wniosek złożony po tym terminie nie będzie rozpoznawany.

Pyt. 4. Co w przypadku urodzenia się bliźniaków lub mnogiej ciąży?

W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu świadczenie przysługuje na każde dziecko.

Pyt. 5. Czy poród musi odbyć się w nowogardzkim szpitalu?

Nie, nie ma tego wymogu.

Pyt. 6. Ile wynosi „Nowogardzkie becikowe”?

Jednorazowa pomoc udzielana jest maksymalnie do kwoty 1000 zł z tytułu urodzenia się dziecka.

Pyt. 7. Czy każdy może otrzymać pomoc w postaci „Nowogardzkiego becikowego”?

Pomoc ta jest skierowana do wszystkich rodziców nowonarodzonych dzieci, niezależnie od dochodu, które oni osiągają. Jednak pomoc ta nie będzie przysługiwać w następujących przypadkach: 

- jeżeli jeden z rodziców lub opiekunów prawnych ubiegał się lub przyznano mu w innej gminie becikowe;

- jeżeli po porodzie dziecko zostało porzucone lub oddane do adopcji.

Pyt. 8. Co w przypadku, gdy jest tylko jeden z rodziców?

W takim przypadku pomoc trafi do rodzica lub opiekuna, pod którego pieczą dziecko znajduje się w dniu złożenia wniosku o wypłatę „becikowego”. 

Pyt. 9. Kto przyznaje „becikowe”?

Pomoc przyznaje Burmistrz Nowogardu na wniosek rodziców bądź opiekunów albo tego z rodziców, bądź opiekuna, pod którego pieczą pozostaje dziecko w dniu złożenia wniosku. 

Pyt. 10. Co należy dołączyć do wniosku o „Nowogardzkie becikowe”?

Do wniosku dołącza się:

1)    kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka;

2)    oświadczenie o zamieszkaniu wnioskodawcy na terenie Gminy Nowogard od co najmniej 12 miesięcy przed urodzeniem się dziecka i w dniu złożenia wniosku;

3)    dokumenty potwierdzające zamieszkiwanie na terenie Gminy Nowogard;

4)    oświadczenie, że żadne z rodziców bądź opiekunów dziecka nie uzyskało ani nie ubiega się w innej gminie o świadczenie przyznawane na podstawie uchwały wydanej na podstawie 

5)    ewentualnie kopię orzeczenia sądu o ustanowieniu wnioskodawcy opiekunem prawnym dziecka.

Pyt. 11. Od kiedy będzie można składać wnioski na „becikowe”?

Temat „becikowego” rozważany był przez radnych na sesjach w dniach 28.08 i 07.09. Niestety radni z Nowej i dwóch radnych z PiS głosowali przeciwko pomocy dla dzieci nowonarodzonych, choć burmistrz Robert Czapla dokonał zmian w uchwale zgodnie ze sugestiami samych radnych. I nawet to nie przekonało radnych z Nowej i PiS do zmiany zdania, którzy argumentowali, że: (A. Kania - Nowa) – jestem za becikowym, ale jestem przeciwko rozdawaniu pieniędzy dla rodziców nowonarodzonych dzieci, dopóki będzie dziura w chodniku (nie można mylić wydatków budżetowych, red.); (J. Pawlak - Nowa) – jestem przeciwko becikowemu, bo to nie jest kreatywne a można mieć wiele innych pomysłów (szerzej nikomu nie znanych, red.). Jednak młodzi rodzice i przyszli rodzice zaczęli przychodzić do OPS i dopytywać się o możliwości pozyskania dodatkowej pomocy w postaci „Nowogardzkiego becikowego”, dlatego wsłuchując się w głos mieszkańców uchwała becikowa będzie składana przez burmistrza Roberta Czaplę ponownie na kolejnej sesji (18 października). Jeżeli radni Rady Miejskiej w Nowogardzie przyjmą uchwałę o „Nowogardzkim becikowym”, to wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego i od tego momentu będzie można składać wnioski o wypłatę „Nowogardzkiego becikowego”.
***

Mamy nadzieję, że na wszystkie pytania od Państwa zostały udzielone odpowiedzi. O wszelkich zmianach związanych z „Nowogardzkim becikowym” będziemy Was informować na bieżąco.

Projekt uchwały „Nowogardzkie becikowe” autorstwa burmistrza Roberta Czapli jedną z form pomocy skierowanej do rodziców na pierwszym etapie ich rodzicielstwa - po urodzeniu się dziecka, kiedy to rodziny borykają się z największymi wydatkami związanymi z pojawieniem się na świecie potomka. Jakby nie patrzeć to najmłodsi mieszkańcy naszej gminy są tymi, którzy również tworzą wspólnotę samorządową, o której mowa jest w ustawie o samorządzie gminnym. Również Konstytucji RP wyraźnie nakazuje podjęcie przez władzę publiczną starań zmierzających do ochrony i pomocy rodzinie. Wspomniana zaś ustawa o samorządzie gminnym jasno mówi, że do zadań Gminy zalicza się także prowadzenie polityki prorodzinnej. Niewątpliwie więc „nowogardzkie becikowe” w pełni wpisuje się w realizację tychże celów stawianych przed samorządem gminnym. 

PS