Mamy kolejne sołectwo w Gminie Nowogard
W środę (18 października br.) miała miejsce kolejna sesja Rady Miejskiej w Nowogardzie. Wyjątkowo na tej sesji nie było uchwał finansowych, choć były przygotowane przez Burmistrza Nowogardu, jednak będą one rozpatrywane na kolejnej sesji. Tym razem najważniejszą uchwałą, którą radni podjęli była ta dotycząca utworzenia kolejnego (38) sołectwa na terenie Gminy, a mianowicie sołectwa Warnkowo.

Na wniosek burmistrza Roberta Czapli, zgodnie z wolą mieszkańców Warnkowa, które jest przysiółkiem wsi Karsk, radni przyjęli uchwałę, która dokonuje podziału sołectwa Karsk, wyodrębniając z niego sołectwo Warnkowo. Zanim jednak doszło do przyjęcia tej uchwały mieszkańcy Warnkowa zorganizowali dwa spotkania - 5 i 12 września br. - w czasie których 94 mieszkańców Warnkowa podpisało listę w sprawie odłączenia Warnkowa od Sołectwa Karsk i utworzenia Sołectwa Warnkowo. Następnie doszło do spotkania mieszkańców Warnkowa z Burmistrzem Nowogardu, który poparł inicjatywę mieszkańców. 19 września odbyło się zaś zebranie mieszkańców sołectwa Karsk, w czasie którego miała miejsce dyskusja dotycząca jego przyszłości, albowiem mieszkańcy wchodzącego w jego skład Warnkowa, potwierdzili chęć utworzenia własnego sołectwa. Podczas zebrania wolę swoją potwierdzili, a sołtys Karska Jerzy Kubicki poparł starania mieszkańców Warnkowa i jak zaznaczył - wspiera mieszkańców Warnkowa w tych działaniach. Choć procedura wydzielenia nowego sołectwa trochę potrwa, to decyzja de facto już zapadła i obecny na zebraniu burmistrz takie rozwiązanie ponownie wobec wszystkich obecnych na zebraniu w Karsku zaakceptował. W czasie spotkania podzielono też wstępnie budżet sołectwa w ten sposób, by nowe sołectwo mogło realizować swoje najpilniejsze potrzeby (poprawa stanu dróg gruntowych, wiata przystankowa oraz uliczne kosze na śmieci). Po spotkaniu burmistrz Robert Czapla udał się z mieszkańcami Warnkowa na jedną ze wskazanych dróg gruntowych, aby zobaczyć jakie działania są możliwe do zrealizowania na dziś przez Gminę. W efekcie tychże spotkań burmistrza z mieszkańcami Warnkowa i Karska, przygotował on uchwałę ustanawiającą 38 sołectwo - Warnkowo. Radni uchwałę o utworzeniu nowego sołectwa przyjęli jednogłośnie, a odnośnie funduszu sołeckiego nowego sołectwa głos zabrał radny Jerzy Kubicki, będący równocześnie sołtysem Karska, który poinformował pozostałych radnych, że z funduszu sołeckiego została już wyodrębniona część, z którego sołectwo Warkowo będzie mogło korzystać przez jego osobę (bo to w całości nadal jest fundusz sołecki Karska), a w kolejnym już roku sołectwo będzie miało wydzielony w budżecie gminy Nowogard fundusz sołecki. Realizowana jest też przez burmistrza Roberta Czaplę pierwsza inwestycja na terenie sołectwa Warnkowo - remont gruntowej drogi.

Podczas środowej sesji radni Rady Miejskiej w Nowogardzie wybierali również ławników do Sądu Rejonowego w Goleniowie. Najpierw wybrano Komisję Skrutacyjną, która czuwała nad głosowaniem, a następnie radni przeszli do głosowania nad zgłoszonymi kandydaturami i wybrali osoby, które zasiądą jako ławnicy w Sądzie. Procedura wyboru trwała bardzo długo, ponieważ głosowanie odbywało się imiennie i radni oddzielnie wybierali kandydatów do spraw związanych z orzekaniem z zakresu prawa pracy, a oddzielnie do spraw rodzinnych na okres 2024 - 2027. Po dokonaniu przez radnych wyboru ławników, zagłosowali oni za uchwałą powołującą wybranych ławników i to jednogłośnie. 

Kolejną uchwałą była ta dotycząca przystąpienia Gminy do sporządzenia planu ogólnego całej Gminy Nowogard. 24 września br. weszła w życie nowa ustawa o planowaniu przestrzennym, która wprowadziła zmiany w planowaniu przestrzenny poprzez obowiązkowy plan ogólny, który staje się aktem prawa miejscowego, na podstawie którego będzie można dopiero przygotowywać plany oraz wydawać decyzje dotyczące warunków zabudowy. Gmina ma czas do 1 stycznia 2026 roku na utworzenie planu ogólnego. Uspakajamy też osoby, które będą chciały budować się po przyjęciu tej uchwały - procedury pozostają nadal te same do momentu przyjęcia wspomnianego planu ogólnego. Radni przyjęli uchwałę 18 głosami (1 osoba się wstrzymała).

Wsłuchując się w głosy płynące w sprawie Świetlicy „Promyk”, burmistrz Robert Czapla wniósł pod obrady uchwałę w sprawie połączenia placówki wsparcia dziennego (Świetlica „Promyk”) z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nowogardzie wraz ze zmianą statutu OPS. Świetlica ta dotychczas funkcjonowała w ramach Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie. Od dziś będzie ona działać w ramach struktury Ośrodka Spraw Społecznych. Działania te podjęte zostały w ramach prac przekształceniowych Ośrodka Pomocy w Centrum Usług Społecznych (CUS). Za uchwałą głosowało 15 radnych, zaś 4 radnych się wstrzymało.

***

Jak wspominaliśmy we wstępie uchwały finansowe będą przyjmowane na kolejnej sesji (w środę 25.10.2023). Choć burmistrz przygotował wraz ze skarbnikiem projekty uchwał, które miały wprowadzić do budżetu gminy Nowogard pieniądze pozyskane przez niego w kwocie około 16,5 mln zł, to radni zwrócili się do włodarza Gminy Nowogard z prośbą, aby zająć się tym na kolejnej sesji, bo chcieliby się nad tymi tematami jeszcze pochylić. Burmistrz przystał na propozycję radnych. Dodajmy, że dzięki tym pozyskanym pieniądzom przez burmistrza Roberta Czaplę będzie można ruszyć m.in. z pracami przy budowie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Strzelewie, rozpocząć remont Placu Wolności czy budynku komunalnego, zakupić nowy wóz strażacki czy też dokonać podwyżek w nowogardzkiej oświacie oraz rozpocząć program „Nowogardzkie becikowe”. 

W środę (25.10 br., o godz. 15.00) przekonamy się o tym, co zrobią radni. O wszystkim będziemy Państwa informować na bieżąco.

PS