2024 01 12 czaplaJak informowaliśmy tydzień temu, pojawiła się możliwość zdobycia pieniędzy z Programu EkoOświetlenie na posadowienie nowych lamp zasilanych energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych w miejscach niedoświetlonych na terenie Gminy Nowogard.
W opublikowanym 5 stycznia br. na stronie www.nowogard.pl komunikacie, Burmistrz Nowogardu Robert Czapla zaprosił Mieszkańców naszej gminy do zgłaszania propozycji takich miejsc, które wymagałyby doświetlenia.
Termin zgłoszeń upłynął 9 stycznia. Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – telefonicznie, mailowo i osobiście wpłynęło 36 wniosków na blisko 400 lamp.
W tej chwili propozycje są analizowane przez pracowników Urzędu Miejskiego w Nowogardzie, tak aby wybrać te lokalizacje, które w pierwszej kolejności wymagają posadowień nowych lamp.
Analiza potrwa do 19 stycznia, a lokalizacje zostaną podane do publicznej wiadomości. 

latarnia12 stycznia Burmistrz Nowogardu Robert Czapla złożył wniosek o dofinansowanie na 60 lamp, bo na tyle tylko pozwala konkurs – a wnioskujemy o maksimum – 250 000 zł. Drugie 250 000 to środki własne Gminy.
Wniosek obejmuje koszt montażu opraw elektrycznych i źródeł światła wraz z kosztami pracy niezbędnego sprzętu, montażu słupów, posadowienia fundamentów itp.
Z informacji uzyskanych przez Wydział  Rozwoju Lokalnego, Funduszy, Kultury i Sportu UM w Nowogardzie, program będzie kontynuowany – jeśli tylko Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie ogłosi kolejny nabór – Burmistrz złoży następny wniosek. W ten sposób kolejne lokalizacje zgłaszane przez mieszkańców uzyskają możliwość posadowienia nowych lamp. 

 

zielony przystanekDodatkowo, Burmistrz Robert Czapla złożył wniosek na budowę „zielonych przystanków” w Nowogardzie.
Są to wiaty przystankowe, na których konstrukcje wprowadzana jest roślinność. W zależności od modelu przystanku można uzyskać nawet 10 m2 powierzchni roślinnej na dachu i 12 m2 zielonej ściany.
Takie rozwiązanie jest stosowane nie tylko ze względu na poprawę walorów estetycznych przestrzeni miejskiej dotychczas pozbawionej zieleni, ale także inne korzyści.
Zielony Przystanek to infrastruktura, która przyczynia się do przechwytywania wody opadowej, zapobiega podtopieniom oraz odciąża system kanalizacji deszczowej.
Koszt budowy tych obiektów to 285 000 zł, z czego 70 procent to dotacja Funduszu.

Jarosław Soborski
Kierownik Wydziału Rozwoju Lokalnego,
Funduszy, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Nowogardzie.