11 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się III Nowogardzki Konkurs Ortograficzny zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych „NASZE SZANSE", działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie. Uczestnicy walczyli o nagrodę główną – laptopa, którego ufundował burmistrz Nowogardu Robert Czapla.

Z ortografią za pan brat

Wszyscy wiemy, że polska ortografia nie należy do najprostszych, a najbardziej uświadamiamy to sobie, kiedy musimy zmierzyć się z zapisaniem słów typu: „bohomaz”, „supermarket”, „chyży”, „quasi-deficyt”, „esy-floresy” czy „poniewczasie”. W sobotnim dyktandzie wzięło udział ponad 30 osób, nie było żadnych wiekowych ograniczeń – z ortograficznymi zawiłościami zmagali się zarówno uczniowie, jak i ci, którzy naukę w szkole mają już za sobą. Tradycyjnie w dyktandzie wziął również udział burmistrz Robert Czapla. Po napisaniu dyktanda uczestnicy musieli czekać cierpliwie aż ich prace zostaną sprawdzone przez wyznaczony do tego zespół. Nie obyło się oczywiście bez dzielenia się wątpliwościami oraz konsultowania wyrazów, z których zapisaniem uczestnicy mieli największe trudności. Spośród wszystkich prac komisja wyłoniła dwie, które zawierały najmniejszą liczbę błędów i tutaj o zwycięstwie zadecydowała interpunkcja. Pierwsze miejsce w III Nowogardzkim Konkursie Ortograficznym zajął Pan Maciej Kajzer, który otrzymał z rąk burmistrza Roberta Czapli nagrodę główną – laptopa. Pan Maciej wyznał, że stara się dbać o swoją ortografię, w czym pomaga mu przede wszystkim czytanie książek. Wyróżnienie otrzymał również najmłodszy uczestnik dyktanda Paweł Sochacki, któremu wręczono pamiątkowy dyplom.

W obliczu zachodzących zmian w języku polskim – amerykanizacji, dążenia do skrótu i ogólnej niedbałości językowej ważne jest, aby dostrzegać piękno i wyjątkowość naszego ojczystego języka. Sobotnie spotkanie pokazało, że jest spora grupa osób, które pragną nie tylko sprawdzać, ale także rozwijać swoje umiejętności w zakresie poprawności językowej.

Tekst i fotografie: Katarzyna Kijana