Szanowni Mieszkańcy Gminy Nowogard!
Miło mi zakomunikować, że niemal 3-letnie starania Gminy Nowogard o utworzenie na naszym terenie podstrefy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (K-S SSE) zostały uwieńczone sukcesem!
Jak we wtorek podało Centrum Informacji Rządu, podczas posiedzenia Rady Ministrów w dniu 13 sierpnia 2013 r., Rząd RP wydał rozporządzenie w którym Gmina Nowogard uzyskała zgodę na utworzenie na jej terenie podstrefy K-S SSE.
Trzeba przyznać, że nie było łatwo. W trakcie tych blisko 3 lat zmagaliśmy się z wieloma przeszkodami – prawnymi, organizacyjnymi, technicznymi i innymi.
Nie sprzyjała nam prasa lokalna i opozycja, kłamliwie zarzucając bezczynność i oszukiwanie społeczeństwa – wystarczy sięgnąć do ostatnich publikacji „Dziennika Nowogardzkiego"...
Pomimo ich narzekań i malkontenctwa, byliśmy konsekwentni i nieugięci. I jak pokazuje rzeczywistość – opłaciło się. Mamy w Nowogardzie teren inwestycyjny, który w przyszłości stanie się parkiem przemysłowym, na wzór istniejącego obecnie w Goleniowie. Należy przy tym stwierdzić, że stworzenie strefy ekonomicznej naszym sąsiadom zajeło 10 lat. Nam niecałe 3.
Przełom gospodarczy w Nowogardzie stał się faktem – decyzja Rady Ministrów to „krok milowy", bez oficjalnej zgody Rządu nie bylibyśmy w stanie zaoferować inwestorom, tego czego oczekują – zwolnień i ulg podatkowych oraz uregulowanego pod względem prawnym terenu.

Szanowni Mieszkańcy Gminy Nowogard!
Kiedy 3 lata temu objąłem funkcję Burmistrza Nowogardu, złożyłem Państwu konkretne zobowiązania. Wśrod nich było stworzenie strefy ekonomicznej w Nowogardzie. Dotrzymałem słowa – mamy prawnie uregulowany teren dla inwestorów – a gdzie inwestorzy – tam miejsca pracy.
Przed nami kolejny etap – przyciąganie inwestorów tworzących w Nowogardzie nowe miejsca pracy, wykonanie niezbędnej infrastruktury i zagospodarowanie terenu pod przyszłe inwestycje. Trzeba przy tym wyraźnie powiedzieć, że podobnie jak z utworzeniem strefy, będzie to proces kilkuletni, ale „ziarno zostało zasiane".
Spodziewamy się przy tym jak zwykle „życzliwego" wsparcia ze strony mediów lokalnych i opozycji.
Jednak nie przeszkodzi to nam w podejmowaniu dalszych wysiłków na rzecz tworzenia w Nowogardzie nowych miejsc pracy, służących naszym mieszkańcom i lokalnemu rozwojowi.
Na przyszłość patrzę z optymizmem.

Z poważaniem,
Robert Czapla,