W wyniku różnorodnej działalności człowieka wiele jezior uległo zanieczyszczeniu, które objawia się silnym rozwojem roślinności wodnej oraz znacznym zmniejszeniem przezroczystości wody. Rewitalizacja zeutrofizowanych jezior wymaga przede wszystkim podjęcia zabiegów ochronnych. Polegają one na odcięciu punktowych źródeł zanieczyszczeń oraz zmniejszeniu ilości zanieczyszczeń docierających np. z pól uprawnych, nieskanalizowanych terenów zabudowanych itp. Niezbędne są również zabiegi rekultywacyjne przywracające czystość wody w jeziorze, umożliwiające rozwój roślinności zanurzonej, co jest niezbędną cechą umożliwiającą powrót jeziora do dobrego stanu ekologicznego.


Na jeziorze nowogardzkim zastosowano rekultywację polegającą na wykorzystywaniu i stymulowaniu naturalnych zjawisk w ekosystemie jeziornym. Stosowane zabiegi mają na celu strącanie nadmiaru fosforu odpowiedzialnego za wzmożony rozwój roślinności wodnej, natlenienie strefy naddennej za pomocą aeratora, oraz biomanipulację (zarybianie).
W poniedziałek 9 września 2013 r. przy nabrzeżu jeziora w okolicy restauracji Przystań zostanie uruchomiony aerator pulweryzacyjny, napowietrzający wody jeziora. Jest to drugi etap rekultywacji jeziora prowadzonej przez gminę Nowogard przy współfinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W pierwszej kolejności w miesiącach letnich prowadzone były zabiegi strącania fosforu o czym informowaliśmy we wcześniejszych artykułach. Trzecim etapem rekultywacji planowanym na październik br. będzie dokonanie biomanipulacji tj. zarybianie jeziora szczupakiem w celu uporządkowania łańcucha pokarmowego w ekosystemie jeziora.
Jak można zauważyć, pierwsze efekty oczyszczania się wody w jeziorze są bardzo obiecujące. Woda jest na tyle przejrzysta aby można było swobodnie obserwować roślinność wodną oraz przepływające ławice ryb.
Koszt kompleksowej rekultywacji jeziora wyniesie 400 000 zł z czego kwotę w wysokości do 170 700 zł dofinansuje WFOŚiGW w Szczecinie.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w wodowaniu pierwszego w naszym regionie aeratora.

Joanna Krępa
Wydział GKMiOŚ