2013 09 11 wodowanie 18W związku z masowymi zakwitami roślinności wodnej, jakie od kilku lat pojawiały się w okresie letnim na jeziorze nowogardzkim, w lipcu 2012 r. gmina Nowogard zleciła przeprowadzenie badań jakości jego wód i osadów dennych. Badania prowadzone przez zespół w składzie: prof. dr hab. Ryszard Gołdyn, dr Renata Dondajewska, dr Annę Kozak i mgr Wanda Romanowicz-Brzozowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) wykazały, że w jeziorze występuje znaczny niedobór tlenu oraz wysokie koncentracje fosforu co powoduje, że znajduje się ono w stanie eutrofizacji (zarastania). W celu przywrócenia dobrego stanu ekologicznego wód jeziora autorzy opracowania zaproponowali przeprowadzenie rekultywacji. Jako najefektywniejsze wskazali zastosowanie kilku wzajemnie uzupełniających się metod tj.

1) natlenianie wód naddanych przy pomocy aeratora pulweryzacyjnego z napędem wietrznym, w celu systematycznego rozszerzania strefy wysokiego natlenienia, tzw. „strefy życia",

2) inaktywację fosforu na powierzchni całego jeziora nowogardzkiego w celu strącenia związków fosforu, w celu doprowadzenia do przywrócenia równowagi biochemicznej w jeziorze. Pierwszy zabieg wykonano w grudniu 2012, drugi w czerwcu 2013, trzeci w sierpniu 2013 i czwarty 7 września,

3) trzecim etapem rekultywacji będzie dokonanie biomanipulacji. Polega ona na zwiększeniu ilości ryb drapieżnych w jeziorze, dzięki czemu zmniejsza się ilość ryb planktonożernych, odżywiających się zooplanktonem. W efekcie uzyskuje się w jeziorze dużą ilość zooplanktonu skorupiakowego (którego przedstawicielem jest rozwielitka czyli Daphnia), odżywiającego się fitoplanktonem. Prowadzi do ograniczenia zakwitów wody i wzrostu jej przezroczystości.

Z powodu wysokiego kosztu realizacji powyższego zadania (400 000 zł w drodze przetargu nieograniczonego), gmina złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, o udzielenie dotacji na realizację powyższego zadania. W efekcie uzyskała decyzję o przyznaniu dotacji w wysokości 170 700 zł.
Dzięki temu dofinansowaniu, w poniedziałek 9 września 2013 roku, miało miejsce wodowanie na naszym nowogardzkim jeziorze aeratora pulweryzacyjnego z napędem wietrznym, wyposażonym dodatkowo w tzw. system inaktywacji fosforu, pierwiastka odpowiedzialnego za nadmierny rozwój fitoplanktonu i zakwity wody.
W tym wydarzeniu brali udział: burmistrz Robert Czapla, prof. Stanisław Podsiadłowski, który założył firmę Aerator w 2001 roku w celu wdrażania nowych technologii rekultywacji jezior, opracowywanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Adam Tański – wiceprezes ds. gospodarki rybacko – wędkarskiej z Zarządu Okręgu PZW w Szczecinie, Edward Paszkiewicz – prezes Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Miejsko- Gminne w Nowogardzie, Joanna Krępa z wydziału GKMiOŚ oraz dziennikarze lokalnych mediów, Telewizja Polska o/Szczecin i zaciekawieni „machiną" mieszkańcy Nowogardu.
Technologię tę zastosowano dotychczas, osiągając wszędzie dobre rezultaty, na jeziorach: Jaroszewskim w Sierakowie, Barlinieckim w Barlinku, Zamkowym w Wałczu, Trzesiecko w Szczecinku, Durowskim w Wągrowcu, Góreckim, znajdującym się na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, Panieńskim w Pełczycach, Swarzędzkim, Lubaskim Dużym w Lubaszu, Starzyc w Chociwlu, Resko w Gawrońcu i Miejskim w Chodzieży, Zalewie w Kielcach, Głębokim w Szczecinie, Średnim w Turawie, na Zalewie Kraśnickim, Maltańskim i Rusałce w Poznaniu, Bracholińskim Małym w Bracholinie.
Już dziś można zauważyć pierwsze efekty oczyszczania się wody w jeziorze Nowogardzkim. Woda jest na tyle przejrzysta, że można swobodnie obserwować roślinność wodną oraz przepływające ławice ryb. Istnieje ogromna szansa, że dzięki tym wszystkim zabiegom, jezioro nasze stanie się perełką tego regionu Polski i dumą mieszkańców Nowogardu.

Piotr Suchy

2013.09.11 Wodowanie