sesja rady miejskiejKolejna sesja przed nami, tym razem zwołana na wniosek Burmistrza Nowogardu i radnych. Radni głosować będą m.in. w sprawie nowogardzkiego becikowego, regulaminu użytkowania Stadionu Miejskiego, nadania ścieżce rowerowej dookoła jeziora przez Radę imienia Rajmunda Zielińskiego oraz w sprawie podwyższenia dodatku funkcyjnego dla nauczycieli, którzy pełnią dodatkowo funkcję dyrektorów i wicedyrektorów. Zanim sesja się rozpoczęła, to już doszło do zgrzytu z powodu decyzji Przewodniczącej Rady Miejskiej radnej Jowity Pawlak z Nowej.  

Jeszcze sesja się nie odbyła, a już mamy mały niesmak. Jak większość z Państwa wie radni nie przyjęli nowych statutów sołectw, przez co sołectwa zostały bez sołtysów, bo skończyła się ich kadencja i jest teraz potrzeba przeprowadzenia wyborów sołeckich, bo bez tego sołectwa nie mogą korzystać z funduszy sołeckich. Harmonogram wyborów w sołectwach ustalany jest z wyprzedzeniem, ponieważ wszyscy mieszkańcy sołectwa muszą być powiadomieni o tym fakcie znacznie wcześniej, aby móc wziąć udział. Przewodnicząca Rady Miejskiej zwołała sesję na poniedziałek, 28 sierpnia br., na godz. 15.00, ale ten termin koliduje z wyborami sołtysa w jednym ze sołectw, które zostały zaplanowane na ten poniedziałek o godz. 17.00. Zastępca burmistrza zgłosił ten problem Przewodniczącej i poprosił o zmianę terminu sesji, aby umożliwić udział w niej burmistrza Roberta Czapli i innych pracowników urzędu. Jednak Przewodnicząca się nie zgodziła, a to oznacza, że o godz. 17.00 burmistrz wraz z niektórymi współpracownikami będą zmuszeni opuścić sale obrad, no chyba że sesja do godziny 17.00 się skończy. Jednak powątpiewam w to, bo jak życie dotąd pokazało, to w Gminie Nowogard sesje 2 godzinne są zjawiskiem wręcz mało spotykanym. Może „cud” się wydarzy? Zobaczymy.

Sprawy, które będą głosowane są niewątpliwie ważne, a dotyczyć będą:

1. Uchwała w sprawie określenia zasad udzielania osobom zamieszkałym na terenie Gminy Nowogard jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia ich dziecka, tzw. „Nowogardzkie becikowe”. 

Projekt uchwały, który przygotował burmistrz Robert Czapla, wychodzi naprzeciw potrzebie pomocy rodzinom w pierwszym etapie zaraz po urodzeniu dziecka. Zadaniem projektu nie jest przekonywanie do urodzenia dziecka, ale realne wsparcie rodziców na początku ich rodzicielskiej roli w kwocie 1000 zł.

2. Uchwała w sprawie wprowadzenia regulaminu określającego zasady i tryb korzystania z gminnego obiektu sportowego Stadion Miejski w Nowogardzie oraz uprawnień do ustalenia wysokości opłat za korzystanie z gminnych obiektów sportowych.

Wprowadzenie tej uchwały w życie sprawi, że Stadion Miejski będzie mógł być w końcu przekazany do użytku, tym bardziej że do Gminy zgłosiło się już kilka drużyn i zespołów, które chciałyby korzystać z naszego obiektu sportowego. Bez tej uchwały nie będzie to możliwe.

3. Uchwała w sprawie ustalenia Szlaku Przyrodniczo-Dydaktycznego wokół Jeziora Nowogardzkiego imienia Rajmunda Zielińskiego.

Ścieżka rowerowa, która codziennie zachęca społeczność naszej gminy do czynnego wypoczynku, rekreacji, stała się szlakiem pamięci o wielkim sportowcu, wybitnym polskim kolarzu reprezentującym Ziemię Nowogardzką. Dzięki tej inicjatywie kolejne pokolenia mieszkańców będą mogły pielęgnować historię Rajmunda Zielińskiego, a także czerpać inspirację z bogatego życiorysu kolarza.

4. Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie regulaminu wynagrodzenia nauczycieli.

Przyjęcie tej uchwały sprawi, że Rada Miejska na wniosek burmistrza Roberta Czapli zwiększy kwotę dodatku funkcyjnego dyrektorom i wicedyrektorom placówek oświatowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Nowogard, biorąc pod uwagę ilość oddziałów oraz ilość uczniów w danej placówce. Projekt tej uchwały zaakceptowały wszystkie Związki Zawodowe, które działają na terenie szkół i przedszkoli gminnych.

Zapraszamy do oglądania obrad sesji Rady Miejskiej w Nowogardzie na YouTube Urzędu Miejskiego w Nowogardzie.

ps