Zrzut ekranu 2023 08 31 o 18.48.45Kiedyś traktowane po macoszemu, a w przeciągu ostatnich 13 lat, za kadencji burmistrza Roberta Czapli, zmieniło totalnie swe oblicze. Mowa oczywiście o tzw. osiedlu Bema, czyli dwóch ulicach tworzących tzw. osiedle popegeerowskie i nadleśnictwa - Bema i Leśna. Wyremontowane ulice, chodniki, nowe parkingi, nowe oblicze szkoły oraz hali sportowej, nowe boisko i kort do tenisa a o nowym oświetleniu drogowym nie mówiąc. A przed nami kolejna inwestycja Gminy we współpracy ze Spółdzielnią mieszkaniową „Gardno”.

Osiedle Bema dawniej szare i zapomniane, leżące w północno-wschodniej części Nowogardu, na uboczu, przy drodze w kierunku na Koszalin i dalej na Gdańsk, w pobliżu Nowogardzkiej Strefy Ekonomicznej w Nowogardzie przeszło metamorfozę. Wszystko zaczęło się za kadencji burmistrza Roberta Czapli.

Przypomnijmy, że pierwszą największą inwestycją, która została zrealizowana na osiedlu, to nowoczesne boiska wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej nr 4 w Nowogardzie. Miało to miejsce 13 września 2014 roku. Kompleks boisk wykonany został z nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 1.591,00 m2 i w całości ogrodzony siatką. Wyposażony w bramki do piłki ręcznej, słupki do tenisa, kosze do koszykówki, słupki do siatkówki, stanowiska sędziowskie, trybuny (76 miejsc). Całkowity koszt inwestycji to 438 tys. Boisko po dzień dzisiejszy tętni życiem i cieszy się powodzeniem wśród mieszkańców.

Na przełomie października i listopada 2015 została wykonana nowa nawierzchnia części ulicy Leśnej w Nowogardzie na odcinku o długości 364 m. Ponadto wymieniono na nowy krawężnik drogowy na całym odcinku objętym remontem i wyremontowano parking wraz z zatoką autobusową na powierzchni 234 m2. Wartość wykonanych i odebranych robót wyniósł 296.680 zł.

W roku 2016 burmistrz zrealizował kolejne inwestycje w tej części miasta.

Wyremontowane zostały dwa parkingi na os. Bema - jeden przy budynku mieszkalnym nr 4, drugi zaś przy drodze równoległej do ul. Generała Józefa Bema (za przystankiem komunikacji miejskiej). Za wykonanie powyższych prac Gmina zapłaciła blisko 42 tys. zł.

W tym samym roku burmistrz Robert Czapla dokonał odbioru wyremontowanej drogi przy Szkole Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 3 oraz oświetlenia drogowego przy skrzyżowaniu na drodze głównej - ul. Armii Krajowej i Gen. Józefa Bema. Koszt inwestycji to 19.500 zł.

W grudniu 2017 roku burmistrz Robert Czapla dokonał odbioru nowego oświetlenia drogowego m.in na osiedlu Leśna (28 opraw ledowych). Wymieniono energochłonne rtęciowe oprawy oświetleniowe (o mocy 250 W) na oprawy typu LED o mocy 70 W.

Koszt wymiany wspomnianych lamp wyniósł około 57.738 zł.

W kolejnych latach wyremontowano również istniejący plac zabaw przy szkole, a także wybudowano siłownię na świeżym powietrzu.

W roku 2021 zakończona została największa inwestycja związana z generalnym remontem przebiegającej przez osiedle Bema ulicy Leśnej. Mieszkańcy otrzymali do dyspozycji zupełnie nową jezdnię na odcinku wzdłuż garaży z ponad 60 miejscami parkingowymi (w tym przeznaczonymi dla osób) niepełnosprawnych, chodnik oraz energooszczędne oświetlenie. Roboty wykonane zostały kosztem blisko pól miliona złotych. Ponadto budynek szkoły wraz ze salą gimnastyczną został poddany termomodernizacji, Wyremontowany zostanie również fragment ul. Generała Józefa Bema.

Wyremontowana droga powiatowa, wyremontowane drogi gminne wewnątrz osiedla, wymienione lampy, nowe chodniki wraz z parkingami, nowe oblicze szkoły oraz kompleks boisk sportowych - gdy dziś wjeżdża się na teren osiedla Bema widzimy całkowicie inne osiedle, niż te 10-15 lat temu. I nie koniec na tym.

Jesteśmy już po połowie 2023 roku. Gmina porozumiała się ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Gardno” i wspólnie zrealizują inwestycję przy bloku pod lasem przy ulicy Leśnej 6B. Zgodnie z deklaracją Spółdzielnia wykona tam parking, zaś Gmina drogę, która jako droga gruntowa wielokrotnie wcześniej była łatana i równana przy pomocy frezu.

W zamierzeniu burmistrza ma to być droga asfaltowa. W tym roku Spółdzielnia wykonała już tam chodnik, jednak ta wspólna inwestycja drogowa jest na początku realizacji. Najpierw trzeba będzie zabezpieczyć pieniądze na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, która pokaże, ile ta inwestycja będzie kosztować. Następnie będą musiały być zabezpieczone w budżecie gminy pieniądze na realizacje tej inwestycji, a w dalszej kolejności ogłoszenie przetargu na jej wykonanie. Jest szansa, że w roku 2024 inwestycja ta będzie mogła być zrealizowana i mieszkańcy będą mogli cieszyć się nowym parkingiem i porządną drogą asfaltową, by mieszkańcy mogli bezpiecznie dojeżdżać do swoich domów.

Dotychczasowa współpraca Gminy z nowogardzkimi spółdzielniami mieszkaniowymi była owocna i z korzyścią dla naszych mieszkańców. Trzymamy kciuki, że i z tą będzie podobnie.

ps