Remont nawierzchni  przy nowej ścianie urnowej

W związku z rozpoczęciem pochówków w nowej części ściany urnowej na cmentarzu komunalnym w Nowogardzie od strony drugiego wejścia na cmentarz przy ulicy Nadtorowej Burmistrz Nowogardu Robert Czapla podjął decyzję o wykonaniu remontu nawierzchni przyległej do tej części ściany.
Pierwotna nawierzchnia w okresie deszczu była grząska co utrudniało poruszanie się wzdłuż ściany oraz nie sprzyjała oddawaniu czci zmarłym przez ich bliskich. Nowa nawierzchnia wykonana z kostki brukowej podnosi rangę tego miejsca a zanotowane na niej ławeczki umożliwiają godną adorację prochów zmarłych przez ich rodzinę.
Do dnia 29.05.2023 do Urzędu Miejskiego wpłynęły dwie oferty:
1. „Dro-Most” Sławomir Serafin ul. Boh.W-wy 68/D 72-200 Nowogard na kwotę 17.158,50 zł
2. Usługi Pogrzebowe Sebastian Furmańczyk ul. Nadtorowa 3a 72-200 Nowogard na kwotę 17.490,00 zł
Umowa na realizację zadania została zawarta z firmą „Dro-Most” w dniu 7.06.2023 r. termin realizacji został ustalony na 30 dni.
Po zakończeniu prac w dniu 8 sierpnia Burmistrz Robert Czapla wraz z zarządcą cmentarza Jerzym Furmańczykiem i pracownikami urzędu oraz Sławomirem Serafinem właścicielem firmy Dro-Most” dokonał oficjalnego odbioru wyremontowanej nawierzchni.

Podczas odbioru burmistrz wywołał temat konieczności budowy następnego etapu ściany urnowej na następne 120 nisz. Projekt ściany zakłada, że budowa całości została podzielona na 3 etapy, które realizowane będą w pewnych odstępach czasu w zależności od zaistniałych potrzeb. Cala ściana urnowa będzie posiadać 360 nisz do pochówku a w każdej z nisz można umieścić 4-5 urn. Ponadto burmistrz zapowiedział budowę nowego cmentarza komunalnego bowiem na terenie starej nekropoli liczba miejsc do pochówku jest już ograniczona.

Budowa nowego cmentarza jest skomplikowaną inwestycją, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami lokalizacja cmentarza musi spełniać szczególne warunki takie jak oddalenie od zabudowań, ujęć wody, przepuszczalność gruntu. Inwestycją jaką jest budowa nowego cmentarza wymaga wykonania projektu, uzyskanie stosownych uzgodnień i pozwoleń a następnie wyłonienie wykonawcy i sama budowa polegająca na wykonaniu alei komunikacyjnych, założeniu kwater grzebalnych, wybudowaniu domu pogrzebowego oraz ściany urnowej a także wykonanie ogrodzenia całego terenu cmentarza i dokonanie nasadzeń zieleni.

mgr inż. Adam Aniuksztys
inspektor Wydziału GKMiOŚ