Zrzut ekranu 2023 09 14 o 11.10.26W dniu 13 września (środa) sesja Rady Miejskiej w Nowogardzie transmitowana była przy pomocy największego w Polsce system transmisji obrad dla samorządów - eSesja.tv. Ci z Państwa, którzy oglądali środową sesję zauważyli kilka nowości: pojawia się imię i nazwisko radnego, który w danym momencie zabiera głos (trudniej się będzie teraz zaprzeć, że ja tego nie mówiłem), nowy wygląd tablicy wyników głosowań, no i pojawiła się nazwa omawianych punktów - łatwiej jest się zorientować, o czym radni w danym momencie mówią, bo czasami „wielomówstwo” zamydlało temat…a co najważniejsze - wszystkie projekty uchwał zostały przyjęte.

Nowy system nowym systemem, ale najważniejsze były uchwały, nad którymi tym razem pochylili się radni Rady Miejskiej w Nowogardzie. 

Po pierwsze przyjęta została strategiczna uchwała o przyjęciu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Nowogard. Plan ten został opracowany przy udziale urzędu i wskazał on na prognozowany poziom zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe w Gminie Nowogard.

Przyjęta została również uchwała w sprawie wyznaczenia granic aglomeracji w Nowogardzie, która realizuje unijną dyrektywę ściekową. Radni mieli kilka zapytań, ale ostatecznie w głosowaniu poparli tę uchwałę.

Więcej oporów i dywagacji oraz prób „uwalenia” uchwały przez niektórych radnych z klubu „Nowa” było w przypadku kolejnej uchwały, która dotyczyła powołania składu komisji ds. 

wyboru dyrektora Miejskiego Szpitala. W tym miejscu należy wskazać, że uchwała ta skonstruowana została na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej i zaproponowany skład komisji został dobrany wg tych zapisów. Jednak radni chcieli, aby w skład komisji wszedł jeszcze przedstawiciel radnych. Ostatecznie radni podjęli uchwałę rozpoczynającą procedurę, która ma wyłonić najlepszego kandydata na 

stanowisko dyrektora nowogardzkiego szpitala.

Dzięki następnej uchwale, która dotyczyła umiejscowienia nowego przystanku w Krasnołęce, dzieci z tej miejscowości będą mogły już niedługo bezpieczniej i szybciej dotrzeć do szkoły. Dotychczasowa sytuacja sprawiała, że bez wskazanego konkretnego miejsca przystankowego, autobusy nie mogły się zatrzymywać w Krasnołęce, a to utrudniało znacznie dojazd uczniom do szkoły w Długołęce. Problem ten, dzięki decyzji radnych, zostanie ostatecznie rozwiązany w najbliższym czasie. Cieszy nas ta decyzja radnych, tym bardziej, że to jest początek roku szkolnego. 

Będzie też bezpieczniej w samym Nowogardzie, dzięki przyjętej przez radnych uchwale, uruchamiającej środki na podpisany przez burmistrza Roberta Czaplę projekt współpracy z policją. W ten sposób będzie możliwość uruchomienia dodatkowych patroli, które będą kontrolowały przede wszystkim miejsca, gdzie sprzedawany jest alkohol w Nowogardzie.

Więcej patroli pieszych na ulicy, to większe poczucie bezpieczeństwa wśród nas mieszkańców. Częstszy widok policjanta hamuje zapędy poniektórych posiadaczy gorącej krwi i głowy.

Radni zajęli się także zmianami w uchwałe, którą przygotował Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowogardzie. Zmiany te podyktowane były wytycznym Wojewody, który zwrócił uwagę na pewne braki w podobnych uchwałach w innych gminach w województwie zachodniopomorskim. Z uaktualnione zostały zapisy, które dotyczyły odpłatności za pobyt osób bezdomnych, a w szczególności te poświęcone kreowaniu nowego składu zespołu 

interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, rozszerzając jego kompetencje i skład (dodano, że w skład zespołu powoływany może być Żandarmeria Wojskowa). 

Podobnie w przypadku zapisów dotyczących powołania Rady Seniorów w Nowogardzie, Wojewoda wskazał, że skład projektowanej RS powinien być poszerzony. Dotychczasowy skład zostanie więc uzupełniony o dodatkową, drugą osobę reprezentującą seniorów niezrzeszonych w organizacjach pozarządowych. I ten projekt uchwały radni przyjęli jednogłośnie.

Radni przyjęli również uchwałę, dzięki której Gmina Nowogard będzie mogła przekazać dotację na rzecz Gminy Golczewo, która zostanie przekazana na wsparcie remontu schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowicach (Gm. Golczewo), które planuje montaż instalacji fotowoltaicznej, aby w ten sposób obniżyć koszty funkcjonowania schroniska.

Rada powołała też na środowej sesji zespół ds. opiniowania kandydatów na ławników, przy czym urząd już zadbał o skompletowanie wymaganych dokumentów. W skład członków komisji zostali przez Radę Miejską w Nowogardzie powołani: Andrzej Kania (Nowa), Paweł Lembas (Nowa Lewica), Marcin Nieradka (PiS) oraz Karolina Jaklińska-Czyżak (PO) i Krzysztof Bosiacki (Niezależny). 

Ostatnia sprawa dotyczyła skargi mieszkańca na Urząd Miejski w Nowogardzie. Jak wskazał Sekretarz Gminy, skarga ta powinna być odrzucona, ponieważ dotyczyła ona rzekomego niedoręczenia pisma urzędowego, który skarżący załączył do złożonej przez siebie skargi.

I warto w tym miejscu wyjaśnić Państwu kwestię związaną z pewnymi sytuacjami związanymi z pismami urzędniczymi.

Otóż Gmina może nie udzielić ponownej odpowiedzi w sprawie, w której we wcześniejszym piśmie informowała, że dana sytuacja prawna uniemożliwia np. wydanie danego pozwolenia, a jeżeli przepisy się zmienią, to adresat o tej zmianie zostanie poinformowany pisemnie.

A ponieważ przepisy w danej sprawie się nie zmieniły, to urząd nie jest w stanie podjąć innej decyzji niż ta, która została przedstawiona w poprzednim piśmie. 

Jednak Przewodniczący Komisji Skarg radny M. Krata (Nowa) pomimo tego, że Sekretarz wskazał na bezzasadność skargi, poddał ją jednak pod głosowanie, a większość radnych z Nowej zagłosowała za jej zasadnością. Pismo jest, a skarga dotyczyła braku pisma - więc o co tu tak naprawdę chodzi z tą skargą? 

ps